Biyometrik Fotoğraf Nedir?

13 Mart 2018By 0

NEDİR BU BİYOMETRİK FOTOĞRAF?

 

Biometri terim olarak, bireyin ölçülebilir fiziksel ve davranışsal özelliklerini tanıyarak kimlik saptamak üzere geliştirilmiş otomatik sistemler için kullanılan bir terimdir. Özetle, biyometri kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade etmektedir. Vesikalık ve Biyometrik fotoğraf konusunda kafalar oldukça karışık bizde bu nedenle en çok sorulan ve merak edilen sorularla en net şekilde anlatacağız…

 

-BİYOMETRİK FOTOĞRAF NERELERDE KULLANILIR?

 

Biyometrik fotoğraflar Pasaportlarda, vizelerde, yeni çıkan kimlik ve sürücü belgelerinde kulanılması zorunlu hale gelmiştir.

 

-BİYOMETRİK VE VESİKALIK FOTOĞRAFIN FARKI NEDİR?

 

Biyometrik fotoğraf en az 600dpi olacak şekilde yüksek kaliteli, arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan vesikalık fotoğraf türüdür. Sonuç olarak biyometrik fotoğrafın vesikalıktan en büyük farkı vesikalığa göre çok daha yüksek çözünürlüğe sahip olması ve ölçülerinin farklılığıdır.

 

 

 

 

-BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÖLÇÜLERİ NEDİR?

 

 

 

Fotoğraf ebadı 3,5cm x 4,5cm‘dir.Saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 32mm ile 36 mm sınırları içinde olmalıdır. Şablona uygun olarak burun tam orta çizgide olmalıdır.

 

-BİYOMETRİK FOTOĞRAF ÇEKİMİNDE YASAK OLAN NESNELER?

 

GÖZLÜK:

Gözlerin net bir şekilde görünebilmesi için, gözlük camı üzerinde yansımalar olmamalı, güneş gözlüğü veya renkli cam kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarları veya çerçevesi gözleri kapatmamalı veya gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.

 

BAŞ ÖRTÜSÜ:

Baş örtülü vesikalık resimler genellikle kabul edilmemektedir. Dini sebeplerden dolayı münferit olarak istisnalara izin verilmektedir. Bu durumda yüz, çene ucundan alına kadar görünür olmalı. Yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalı.

 

TAKI:

Takı takılması konusunda genel bir yasak olmamakla birlikte genellikle tüm takıların çıkarılması garanti sonuç verdiği için genellikle takı takılmaması tercih edilir.

 

-Tüm Biyometrik fotoğraf standartlarını ICAO belirlemektedir.

ICAO Standartlarındaki Biyometrik Fotoğraf için Aranan Özellikler

 • Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır.
 • Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır.
 • Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır.
 • Gözler açık konumda olmalı ve net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır.
 • Başın konumu dik olmalı, baş herhangi bir yöne dönük olmamalıdır. Fotoğraf gülme vb. mimikler olmadan, ağız kapalı olarak çekilmelidir.
 • Fon beyaz ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır.
 • Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır.
 • Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır.
 • Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır.
 • Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır.
 • Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.
[whizz_contacts address_info=”%5B%7B%22address%22%3A%22%20Gazi%20Osman%20Pa%C5%9Fa%20Bulvar%C4%B1%20No%3A%203%2F1%20Yeni%20As%C4%B1r%20%C4%B0%C5%9Fhan%C4%B1%20(Hilton%20Hotel%20Yan%C4%B1)%20%C3%87ankaya%22%7D%5D” email_info=”%5B%7B%22email%22%3A%22bilgi%40agorafotograf.net%22%7D%5D” phone_info=”%5B%7B%22phone%22%3A%22%2B90%20232%20483%2016%2031%22%7D%5D”][/whizz_contacts]

About the Author

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2021 Fiyat Teklifi Alın !